Przyczyny raka nerki

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Rak nerki nadal jest dość rzadko występującą chorobą, choć w ostatnich latach pojawił się wzrostowy trend, jeśli chodzi o zachorowania wśród osób w wieku produkcyjnym. Ta postać nowotworu występuje najczęściej u mężczyzn. Jej wystąpienie może mieć związek z narażeniem na kontakt z substancjami chemicznymi. Jakie są przyczyny raka nerki i jak zapobiegać chorobie?

Jako czynnik, który może przyczynić się do wystąpienia choroby, wymienia się zazwyczaj nałóg palenia papierosów. W przypadku wystąpienia objawów raka nerki lekarz zazwyczaj profilaktycznie zaleca rzucenie palenia. Jednak to nie jedyna przyczyna raka nerki. Zauważa się, że powodem wystąpienia choroby może być również obciążenie genetyczne. Dlatego też osoby, u których w rodzinie wystąpiło tego typu schorzenie, powinny poddawać się corocznemu badaniu USG jamy brzusznej. Takie działanie jest zresztą wskazane także u osób, u których nie występują żadne objawy choroby i nic nie wskazuje na możliwość wystąpienia nowotworu, ponieważ tylko wczesne wykrycie raka nerki pozwala na naprawdę skuteczne leczenie i przejście choroby bez niebezpiecznych powikłań.

Powody raka nerki

Powody raka nerki to także kontakty z trującymi środkami chemicznymi, na przykład w miejscu pracy. Konieczne jest w takim przypadku stosowanie odzieży ochronnej oraz minimalizowanie kontaktu w maksymalnym stopniu. Szczególnie niebezpieczne są takie substancje jak azbest oraz spaliny samochodowe

Powodem raka nerki może być także ogólnie niehigieniczny tryb życia. Oprócz rzucenia palenia papierosów, lekarze – w celu profilaktyki przed tym rodzajem nowotworu – zalecają również pozbycie się zbędnych kilogramów, ponieważ otyłość także przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia tej choroby.

Rak nerek może wystąpić także u osób, które chorują już na inne schorzenia tego narządu. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych, które często wymaga zastosowania długiej terapii za pomocą dializ, by odciążyć nerki. W takich przypadkach dość często pojawia się tak zwana wielotorbielowatość nerek, która może doprowadzić do nowotworu.

By uniknąć raka nerki najlepiej jest prowadzić zdrowy tryb życia. Wskazane jest picie odpowiednich ilości wody, która pomaga wypłukać niebezpieczne drobnoustroje z dróg moczowych, dzięki czemu zapobiega się takim chorobom, jak odmiedniczkowe zapalenie nerek. Warto również zminimalizować ryzyko kontaktu z chemikaliami w pracy zawodowej, a w sytuacji, gdy jest to niemożliwe – pamiętać o badaniach profilaktycznych, które pozwalają na szybkie wykrycie choroby.

Przyczyny raka nerki
5 (100%) 12 głosy

2 Komentarze

  1. Wszystkie chemikalia powodują raka. Rak nerki nie może wystąpić od palenia papierosów, bo co ma dym w płucach do układu pokarmowo-wydalniczego? Raka nerki powodują czynniki zewnętrzne, te wszystkie CO2, które ładujemy w powietrze jest tego najlepszym dowodem.

    • Lekarze nie wiedzą co powoduje raka nerki, ani jakiegokolwiek innego raka, a ty wiesz , że są to chemikalia? Opowiedz nam o wynikach swoich badań, a najlepiej opublikuj linki do naukowych opracowań badań jakie przeprowadziłeś Ty i Twój zespół. Chętnie się z nimi zapoznam, żeby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, bo od lat interesuję się przyczynami raka. Tak, to była ironia…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 15 = 21