Rak nerki – rokowania

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Rokowania przy raku nerki. Rak nerki to schorzenie występujące niezwykle rzadko. Najbardziej narażeni są na nie mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy palą papierosy. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium zazwyczaj da się wyleczyć bez żadnych powikłań, choć leczenie wymaga wykonania zabiegu operacyjnego. W przypadku zaawansowanej choroby bardzo często występują przerzuty raka nerki, co oznacza konieczność zastosowania rozszerzonej terapii. Jak wyglądają konsekwencje choroby i jakie są rokowania przy raku nerki?

Jeśli złośliwy guz na nerce nie przekracza kilku centymetrów i nie jest wyczuwalny przez skórę, wtedy wyleczalność choroby jest niemal stuprocentowa. By jednak możliwe było tak szybkie i skuteczne działanie, powinno się wykonywać badania, które szybko wykrywają wszelkiego typu zmiany w nerkach. Podstawowymi badaniami, jakie należy wykonać są: analiza krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Przerzuty przy raku nerki, który został wcześnie wykryty nie występują.

Przerzuty raka nerki

W zaawansowanym stadium choroba daje zazwyczaj przerzuty do wielu narządów, między innymi do płuc, wątroby, mózgu oraz kości. W takim przypadku zazwyczaj konieczne jest wycięcie całej chorej nerki wraz z przylegającymi do niej węzłami chłonnymi. W przypadku zaatakowania przez chorobę nowotworową dwóch nerek, radykalna operacja oznacza nie tylko konieczność dializ, ale również stosowania preparatów, które mają zastąpić działanie kory nadnerczy.

Rokowania przy raku nerki, który został wcześnie wykryty są bardzo pomyślne – choroba wraca tylko w niewielkim procencie przypadków. W sytuacji zaawansowanego stadium schorzenia nie wszyscy pacjenci mogą być całkowicie wyleczeni. Stosowane obecnie niekiedy terapie biologiczne pozwalają na wydłużenie czasu życia pacjenta mniej więcej o trzy lata. Należy jednak wiedzieć, że nie każda postać nowotworu nerki da się leczyć za pomocą tego typu środków, ponadto jest to kosztowna metoda.

W przypadku, gdy stadium choroby jest tak zaawansowane, że konieczne jest wycięcie nerki, schorzenie powraca nawet w pięćdziesięciu procentach przypadków. Dlatego też badania przesiewowe warto wykonywać nawet wtedy, gdy lekarz pierwszego kontaktu nie przepisze na nie skierowania. Udanie się na badania jest niezbędne w przypadku zauważenia krwi w moczu, ponieważ ten objaw pojawia się przy wielu chorobach nerek.

Nie każdy guz pojawiający się na nerkach jest złośliwy. Pojedyncze niezłośliwe i nierozrastające się torbiele nie są zazwyczaj powodem do niepokoju. Lekarz w takim przypadku zleca zwykle tylko obserwację, a leczenie rozpoczyna się dopiero w momencie pojawienia się zmian.

Rak nerki – rokowania
4.8 (96%) 10 głosy

5 Komentarze

  1. Jak już są przerzuty, to rak nerki jest nie do uratowania. Takie powikłania to praktycznie koniec, choć cuda się zdarzają. Walczyć trzeba ale w tyle głowy trzeba mieć to, że trzeba wszystkie sprawy poukładać i zamknąć, żeby potem nie było afery i problemów jak dojdzie np. do sprawy podziału majątku…

  2. A mnie rozczulają ludzie, którzy palą papierosy nałogowo a jak dostaną raka to wielkie zdziwienie i panika. Bo przecież nie jest tak, że to się pojawia nagle. Komórki rakowe pojawiają się i mutują przez dłuższy czas, tylko jeszcze nikt nie potrafi wykryć ich dostatecznie wcześnie. Zwłaszcza, że nie jest to łatwe jak widać. Ale potem wszyscy mają lecieć księciuniowi na ratunek, bo przez miesiące się truł i nie wiadomo co ładował, a ja płacę składki na NFZ i jeszcze mu mało.

  3. Żałosne komentarz rozczulony.
    Znam wielu ludzi, którzy nigdy nie palili papierosów i starali się żyć zdrowo a rak ich nie oszczędził..
    Jak można w obliczu okropnej choroby i śmierci w taki sposób debatować?
    Sprawiedliwość, której by się Święta Inkwizycja nie powstydziła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 51 = 61