Torbiele na nerkach
Torbiel na nerce (zwana także cystą), to wypełniona płynem przestrzeń, znajdująca się w miąższu nerki. Torbiele mogą być pojedyncze lub mnogie i posiadać różne rozmiary – od kilku milimetrów nawet do kilkunastu centymetrów. W zależności od ich nagromadzenia w nerkach oraz od posiadanych rozmiarów mogą one także wywoływać różne dolegliwości.
Przyczyny torbieli na nerce nie zostały do tej pory ustalone przez lekarzy. Większą skłonność do ich powstawania mają osoby, które posiadają różnego rodzaju problemy z nerkami. W szczególności gdy chorują na przewlekłą niewydolność nerek lub też osoby, które w swojej rodzinie miały przypadki występowania torbieli. Istnieje bowiem skłonność genetyczna do rozwoju torbieli w nerkach.
Objawy torbieli nerkowych
Zazwyczaj torbiele nerkowe nie wywołują żadnych objawów i są przypadkowo wykrywane w trakcie badania USG, wykonywanego przez lekarza z zupełnie innego powodu. Do dokonania badania USG i sprawdzenia czy nie posiadamy torbieli na nerkach, powinny nas jednak skłonić bóle dolnej części pleców i brzucha, uczucie pełności w brzuchu, problemy z oddawaniem moczu i oddawanie moczu z krwią, a także występująca jako objaw towarzyszący gorączka. Mogą one być wywołane przez torbiele nerkowe, ale też sugerować inne, groźniejsze schorzenia nerek.
Leczenie i dieta w przypadku torbieli nerkowych
Jeśli w nerce w trakcie badania występują niewielkie torbiele, które nie wywołują żadnych problemów, zalecana jest jedynie ich obserwacja poprzez regularne badania USG (wystarczy raz w roku). W przypadku występowania dolegliwości wywołanych przez torbiele nerkowe, w szczególności gdy uciskają one sąsiadujące do nerki narządy, przeprowadza się zabieg sklerotyzacji torbieli, polegający na wprowadzeniu do torbieli igły, wyciśnięciu za jej pośrednictwem płynu zgromadzonego w torbieli, a następnie wstrzyknięciu do takiej torbieli substancji w postaci 95% etanolu. Powoduje to zarośnięcie torbieli. W trudniejszych przypadkach, w szczególności gdy torbiel jest bardzo duża lub też gdy zabieg sklerotyzacji torbieli okazał się nieskuteczny, leczenie torbieli na nerce może opierać się na usuwaniu ich chirurgicznie, najczęściej z wykorzystaniem specjalnego urządzenia do laparoksopii.
Leczenie torbieli nerkowych wspomaga także odpowiednia dieta. Bardzo pomocne w tej kwestii może być ograniczenie spożycia produktów, które posiadają białko, fosfor, sód i potas stanowiące swoistego rodzaju obciążenie dla nerek.