Leczenie torbieli na nerkach

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Torbiel na nerce nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Mimo to w przypadku niepokojących objawów najlepiej jest udać się do lekarza, który może zlecić badanie. USG nerki pozwala wykryć tego typu zmiany, nie zawsze jednak konieczne jest wdrożenie leczenia. Jak leczyć torbiele na nerkach?

W przypadku pojedynczych torbieli, które nie powodują żadnych dolegliwości i często są wykrywane przypadkowo, leczenie nie jest zwykle konieczne. Lekarz może zlecić jedynie obserwację takiej zmiany – jeśli nie pojawią się dodatkowe torbiele, to zazwyczaj taka torbiel nie powoduje żadnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta. Jednak w przypadku, gdy w rodzinie pojawiały się przypadki wielotorbielowatości, lepiej badać nerki regularnie.

Rodzaje torbieli na nerkach

Bardziej niebezpieczne dla zdrowia torbiele na nerkach mogą mieć postać wrodzoną lub nabytą. W pierwszym przypadku można wyróżnić dwie formy tego schorzenia – dominującą i recesywną. W sytuacji, gdy chory okaże się nosicielem pierwszej choroby, objawy pojawiają się zazwyczaj po trzydziestym roku życia. W drugim przypadku schorzenie bardzo szybko doprowadza do trwałego uszkodzenia nerek, dlatego jeśli dziecko urodzi się z recesywną torbielowatością nerek, to zazwyczaj nie ma szansy na przeżycie. Obydwie formy wrodzonej torbielowatości nerek są dziedziczne.

Jak leczyć torbiele na nerkach

Leczenie torbieli na nerkach polega głównie na przyjmowaniu leków i stosowaniu odpowiedniej diety, jednak ma to na celu jedynie spowolnienie rozwoju choroby. Zazwyczaj prędzej czy później wielotorbielowatość nerek doprowadza do zniszczenia całego narządu, co oznacza konieczność zastosowania dializ, a potem przeszczepu nerki.

Torbiele na nerkach mogą mieć, jak już wyżej wspomniano, postać nabytą. Zdarza się ona w przypadku, gdy pacjent cierpi już na niewydolność nerek i jest dializowany przez dłuższy czas. Wtedy właśnie  mogą pojawić się torbiele. Nie są one zazwyczaj leczone w inny sposób niż postacie choroby podane wyżej – połączenie niewydolności nerek i wielotobielowatości oznacza zwykle konieczność przeszczepu nerki.

Leki na torbiele na nerkach

Obecnie nie istnieją żadne w pełni skuteczne leki na torbiele na nerkach. Niekiedy niektórzy chorzy decydują się na terapię ziołową, jednak nie zawsze jest to wskazane – wszelkie tego typu działania należy konsultować z lekarzem. Jedyną z eksperymentalnych jeszcze kuracji torbielowatości nerek jest terapia genowa, jednak nadal nie jest ona stosowana w każdym przypadku, ponieważ lekarze nie są jeszcze pewni jej skuteczności. Niekiedy stosuje się również preparaty, które z założenia mają spowolnić powiększanie się torbieli.

Leczenie torbieli na nerkach
4.9 (97.78%) 9 głosy

2 Komentarze

  1. U mnie lekarz wykrył torbiele na nerkach, ale powiedział, że żadne leki nie są potrzebne. Nic nie przepisał i zadowolony, następna wizyta za miesiąc. Pytam innych lekarzy, jak to jest z tym leczeniem torbieli na nerkach i każdy nabiera wody w usta. Solidarność zawodowa, ani słowa krytyki. A to chyba nie jest normalne, że ktoś ma torbiele na nerkach i w ogóle się ich nie leczy.

    • Jakie masz wykształcenie? Bo z tego co widzę, to raczej nie medyczne… I zauważ, że każdy lekarz powiedział ci to samo. To o czym to świadczy, przecież się chyba nie zmówili, żeby ciebie, jednego bohatera okłamać i nie wiadomo po co uśmiercić. Ludzie, trochę oleju w głowie! Przecież jak lekarz mówi, że nie ma na to dobrych leków, to nie przez złośliwość!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


55 − = 48