Objawy torbieli na nerkach

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Torbiele na nerkach w wielu przypadkach oznaczają poważną chorobę. Na szczęście tego typu zmiany nie muszą oznaczać rozwoju schorzenia. Jak rozpoznać torbiele na nerkach?

Torbiele na nerkach najłatwiej jest wykryć za pomocą badania USG. Nie można go wykonać samodzielnie, a w przypadku chęci wykonania konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Z tego powodu torbiele nie powodujące żadnych objawów, często są wykrywane całkowicie przypadkowo. Są to zazwyczaj pojedyncze zmiany, które nie powiększają się, ani nie namnażają. Ze względu na to, że wielotorbielowatość jest poważnym schorzeniem, lekarz zaleca zazwyczaj regularne badania, które mają wychwycić między innymi jakiekolwiek zmiany w wyglądzie torbieli.

Wielotorbielowatość wrodzona

W przypadku, gdy torbieli jest więcej, lekarz może podejrzewać początek wielotorbielowatości. Choroba ta jest dziedziczna, dlatego osoby spokrewnione z osobą cierpiącą na tę przypadłość powinny badać się regularnie, zwłaszcza po dwudziestym roku życia.

Niekiedy objawy torbieli na nerkach pojawiają się wcześniej. To między innymi nadciśnienie, anemia oraz ogólne złe samopoczucie. Te objawy ściśle łączą się z zaburzeniem pracy nerek – te narządy wydzielają między innymi erytropoetynę – substancję niezbędną do tego, by czerwone krwinki mogły być produkowane w prawidłowy sposób. Jeśli choroba rozwija się szybko i ilość torbieli wzrasta, może prowadzić to także do powiększenia się nerki. Osoba chora może odczuwać to jako ból, a także poczuć powiększenie się tych organów przez skórę. Tych objawów nie należy lekceważyć – wykonanie badania USG nerek nie zajmuje zbyt wiele czasu, pozwala za to wdrożyć podstawową terapię, która pozwala spowolnić rozwój choroby.

Wielotorbielowatość nabyta

Jak objawiają się torbiele na nerkach w przypadku wielotorbielowatości nabytej? W przypadku tej choroby, odwrotnie niż w wyżej podanych przypadkach wielotorbielowatości wrodzonej, torbiele pojawiają się już po niewydolności nerek. Ich występowanie łączy się w takim przypadku z dializami, które są niezbędne w leczeniu niewydolności. W takiej sytuacji torbiele mogą dawać podobne objawy, jak w przypadku choroby wrodzonej – zauważalny może być zwłaszcza ból brzucha lub pleców pod wpływem powiększania się nerek.

Obecnie leczenie wielotorbielowatości polega głównie na zatrzymaniu rozwoju choroby. Obiecujące wydają się metody eksperymentalne, między innymi terapia genowa, które pozwala przede wszystkim na wyleczenie wrodzonej wielotorbielowatości dominującej. Mimo to nie należy bagatelizować objawów choroby – nawet wprowadzenie odpowiedniej diety może znacznie spowolnić wzrost torbieli.

Objawy torbieli na nerkach
5 (100%) 8 głosy

2 Komentarze

  1. Dlatego mnie tak bardzo dziwi, że ludzi nie chcą robić sobie regularnie USG. Przecież to badanie nic nie boli, można wykonywać je dowolną liczbę razy i nigdy nie ma z tym żadnego problemu. To nie prześwietlenie, z którym lepiej nie przesadzać, bo się człowiek tylko niepotrzebnie napromieniuje. U mnie właśnie dzięki USG udało się wykryć torbiele na nerkach i uratowało mi to dużo zdrowia, a kto wie czy nie życia.

  2. To ja Ci powiem dlaczego nie chcą robić USG. Bo muszą za to dodatkowo płacić. Przecież to nie jest jakieś skomplikowane badanie, a wszystkie badania diagnostyczne powinny być za darmo w ramach NFZ. Przede wszystkim dlatego, że szybki rozpoznanie torbieli na nerkach powoduje, że łatwiej będzie można tą chorobę wyleczyć, będzie to krótsze i tańsze. Bez tego natomiast nie ma profilaktycznych badań i potem zaczynają się powikłania i kolejne wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


42 − 38 =