Przyczyny torbieli na nerkach

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Torbiele na nerkach to nie tylko przyczyna, ale również niejednokrotnie objaw poważnej choroby. Jakie są przyczyny torbieli na nerkach i czy można im w jakikolwiek sposób zapobiegać?

Przyczyna torbieli na nerkach nie zawsze jest znana. Zdarzają się przypadku występowania pojedynczych torbieli, które nie powodują nigdy żadnych objawów choroby. Takie zmiany są zazwyczaj pojedyncze i nie rozrastają się przez całe życie. Powód występowania tego typu torbieli nie jest znany – zdarzają się one najczęściej u osób starszych. Pojedynczymi zmianami nie należy się więc zanadto przejmować – nie wymagają one specjalistycznego leczenia. Niektóre osoby w celu pozbycia się pojedynczych torbieli stosują niekiedy terapię ziołową, nie jest ona jednak niezbędna.

Genetyczne przyczyny torbieli

Inną przyczyną występowania torbieli są czynniki genetyczne. Tak jest w przypadku dwóch form tej choroby – dominującej i recesywnej. W takiej sytuacji schorzenie to jest dziedziczne, dlatego najbliższa rodzina chorej osoby powinna regularnie zgłaszać się na badanie USG nerek, które pozwala szybko wykryć tego typu zmiany. W przypadku szybkiego rozwoju choroby zazwyczaj nie jest możliwe, by uniknąć dializ. Obecnie coraz częściej stosuje się terapię genową, która jednak nie została jeszcze w pełni przebadana. By uniknąć niewydolności nerek spowodowanej przez wielotorbielowatość wrodzoną, lekarz zaleca również stosowanie specjalnej diety, która ma na celu odciążyć nerki w jak największym stopniu.

Leczenie niewydolności nerek a torbiele

Powody torbieli na nerkach mogą również wynikać z leczenia niewydolności nerek. Tak jest w przypadku nabytej postaci wielotorbielowatości. Zauważono, że w sytuacji, gdy dializy stosowane są przez dłuższy czas, zdarza się, iż rozwijają się torbiele. Ich wystąpienie oznacza zazwyczaj konieczność przeszczepu nerki, ponieważ zmiany zwykle powiększają się i namnażają, niszcząc organy. Leczenie tej postaci wielotorbielowatości również polega na opóźnianiu rozwoju tej choroby – między innymi poprzez wyżej wymienioną dietę, jak i niewydolności nerek (poprzez dalsze dializy).

Ze względu na to, iż dokładna przyczyna występowania torbieli nie została jeszcze poznana, nie można skutecznie zapobiegać tej chorobie. W przypadku wystąpienia takich objawów, jak niedokrwistość, złe samopoczucie, ból pleców i brzucha oraz krwiomocz, konieczne jest wykonanie wyżej wymienionego USG nerek. Terapia powinna być prowadzona przez lekarza specjalistę. Nie należy leczyć się na własną rękę bez pozwolenia lekarza prowadzącego. W większości przypadków w sytuacji, gdy choroba rozwija się szybko, konieczne jest wykonywanie dializ, a następnie przeszczep.

Przyczyny torbieli na nerkach
5 (100%) 7 głosy

4 Komentarze

  1. No nie wiem czy torbiele na nerkach zdarzają się tylko u osób starszych. Ja mam dopiero 45 lat i już u mnie to cholerstwo znaleźli. Jeszcze nie wiem jak to wyleczę, ale wyleczę na pewno, ze wszystkim sobie w życiu dawałam radę bez wsparcia i tym razem też sobie dam. Nawet jak mój były się cieszy, że wylądowałam w szpitalu to ja będę się śmiać ostatnia.

  2. Elu kochana, peselu nie oszukasz… Wszystko się zgadza, skoro masz 45 lat to już – delikatnie mówiąc – najmłodsza już nie jesteś. Zwłaszcza, że nie wiemy i nie chcemy wiedzieć nic o twoim stylu życia, ale najczęściej okazuje się, że u osób które mają torbiele na nerkach było więcej wiosen z punktu biologicznego niż kalendarzowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 + 5 =