Objawy zapalenia cewki moczowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zapalenie cewki moczowej to choroba, która może być spowodowana różnymi przyczynami. W większości z nich problem mogą powodować drobnoustroje, ale bywa, że objawy są spowodowane przez podrażnienie środkami chemicznymi lub alergię. Jak rozpoznać zapalenie cewki moczowej?

Wydaje się, że tej choroby nie da się przegapić. Przede wszystkim charakterystyczne są objawy występujące podczas oddawania moczu – pieczenie i ból. Oprócz tego pojawić się może ropna lub biała wydzielina u ujścia cewki. Pomimo występowania dolegliwości podczas oddawania moczu, chory odczuwa przymus kilkukrotnego odwiedzania toalety. Inne objawy tego schorzenia zależą zazwyczaj od rodzaju drobnoustroju, który w danym przypadku spowodował chorobę. Może to być na przykład gorączka czy pogorszenie samopoczucia.

Bezobjawowe zapalenie cewki moczowej

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach choroba ta może przebiegać bezobjawowo. Tak dzieje się często w przypadku chlamydiozy u mężczyzn. Mimo że w takiej sytuacji partner jest nosicielem choroby, to objawy najczęściej pojawiają się dopiero po przeniesieniu drobnoustrojów na kobietę. Zdarza się również, że dana osoba bagatelizuje objawy zapalenia cewki moczowej. Jeśli infekcja zniknie, wtedy chory rzadko udaje się do lekarza w celu wykonania badań. Tymczasem brak objawów wcale nie musi oznaczać wyleczenia, a jednie przejście zakażenia w fazę utajoną. Zazwyczaj taki rozwój choroby powoduje nasilenie dolegliwości po pewnym czasie, a w najgorszym przypadku bezpłodność.

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Jak objawia się zapalenie cewki moczowej spowodowane rzeżączką? Zapalenie cewki moczowej zasadniczo dzieli się na rzeżączkowe i nierzeżączkowe. Jak wyglądają objawy choroby w tym pierwszym przypadku? Przede wszystkim objawy ze strony cewki moczowej przy rzeżączce mogą trwać krótko. Są to przede wszystkim wymienione wcześniej ból i pieczenie oraz ropna wydzielina. Przez to, że choroba szybko może przejść w formę utajoną, może powodować różnego rodzaju powikłania. Zalicza się do nich nie tylko zapalenie wewnętrznych narządów płciowych, ale nawet przewodu pokarmowego. Choroba leczona jest zazwyczaj poprzez podawanie antybiotyku.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej może być wywołane przez pierwotniaki. Najczęściej w tym kontekście wymienia się rzęsistka pochwowego, który zazwyczaj jest odpowiedzialny za zapalenie pochwy. W niektórych przypadkach jednak może wywoływać także zapalenie cewki moczowej. Objawy w takiej sytuacji obejmują przykre dolegliwości podczas oddawania moczu oraz konieczność częstego odwiedzania toalety. Pojawić się może także ból w dolnej części brzucha.

Objawy zapalenia cewki moczowej
5 (100%) 10 głosy

2 Komentarze

  1. Zapalenie cewki moczowej bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Nic nie wskazuje za zakażenie i okazuje się dopiero po kilku tygodniach, że zapalenie jest tak zaawansowane, że nie ma się praktycznie jak przed nim bronić. Zwłaszcza, że leki na zapalenie cewki moczowej to głównie zapobieganie zwiększaniu choroby niż samo leczenie jej skutków.

  2. Bo zapalenie cewki moczowej zazwyczaj przebiega bezobjawowo. I nie ma się co tu mierzić i obrażać. Nie da się czasami tego od razu zauważyć i dopiero po jakimś czasie jak są duże objawy, to wtedy zaczyna się kłopot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 12 = 16