Przyczyny zapalenia cewki moczowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zapalenie cewki moczowej to choroba, która najczęściej jest przenoszona drogą płciową, ale to nie jedyna przyczyna tej choroby. Często potocznie określa się tak również zakażenie pęcherza moczowego. W przypadku obu tych schorzeń, głównym objawem jest pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Jaka jest tego przyczyna?

Przyczyny zapalenia cewki moczowej to przede wszystkim drobnoustroje. Mogą to być zarówno bakterie, jak i pierwotniaki (rzęsistek pochwowy). Wyróżnia się rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Określa się, że choroba ta, podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń układu moczowego, częściej dotyka kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną. U kobiet zapalenie cewki moczowej może występować również w przypadku nieprawidłowej higieny intymnej, czyli w przypadku podmywania się od strony odbytu ku cewce moczowej, co ułatwia przeniesienie bakterii.

Zakażenie drogą płciową

Powody zapalenia cewki moczowej to przede wszystkim częste zmiany partnerów seksualnych i niestosowanie zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. Zabezpieczenie jednak i tak może okazać się nieskuteczne – tak jest na przykład w przypadku chlamydii, które dodatkowo nie muszą wywoływać objawów u mężczyzn. Jeśli kobieta zacznie odczuwać dolegliwości i badanie potwierdzi obecność chlamydii, wtedy kurację antybiotykową musi przejść także partner. Dotyczy to także innych zakażeń przenoszonych drogą płciową – w innym przypadku trwałe wyleczenie choroby nie jest możliwe.

Przyczyna zapalenia cewki moczowej to także dwoinka rzeżączki. W przypadku tej choroby zapalenie cewki może wystąpić nie tylko po zakażeniu, ale także po zakończeniu leczenia. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowej kuracji, która zwalczy wszystkie dolegliwości. Wystąpienie zapalenia cewki po kuracji przeciw rzeżączce może zdarzyć się zwłaszcza wtedy, gdy choroba nie została właściwie leczona. Takie przypadki występują szczególnie w takiej sytuacji, gdy pacjent leczy się samodzielnie, zamiast skorzystać z pomocy lekarza.

Inne przyczyny zapalenia cewki moczowej

Innym powodem zapalenia cewki moczowej może być alergia. W takiej sytuacji nie tylko mogą wystąpić objawy choroby, ale również zwiększa się możliwość zakażenia drobnoustrojami, jeśli skóra jest podrażniona. Niebezpieczeństwo zapalenia cewki moczowej może znacznie wzrosnąć w przypadku braku zachowania odpowiedniej higieny osobistej. Warto pamiętać, że zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie narządów intymnych może prowadzić do podrażnień i zakażeń. Dlatego też najlepiej jest stosować tylko zalecane preparaty do higieny intymnej, które nie podrażniają skóry w takim stopniu jak zwykłe mydło.

Przyczyny zapalenia cewki moczowej
5 (100%) 7 głosy

2 Komentarze

  1. No właśnie, wszystkim się wydaje, że zapalenie cewki moczowej jest od przeziębienia. Ale praktycznie nigdy tak nie jest, bo to po prostu choroba weneryczna, której nie da się inaczej złapać, jak poprzez stosunek seksualny z innym zakażonym. Niewiele się różni od trypra czy innych tego typu chorób, ale znacznie ładniej się nazywa.

  2. Nie zawsze zapalenie cewki moczowej jest chorobą weneryczną bo przecież chorują na nie także dzieci. I to małe dzieci, więc bez takich wstawek. Zwłaszcza że jakoś mi sobie trudno wyobrazić, żeby mój 3-letni Antoś chorował na zapalenie cewki moczowej zachorował w wyniku stosunku seksualnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


44 + = 53