Zapalenie cewki moczowej u dzieci

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zapalenie cewki moczowej u dzieci spowodowane jest zazwyczaj przez zakażenie bakteriami e.coli. Bakterie te występują naturalnie w ludzkim organizmie, jednak występowanie ich w cewce lub pęcherzu moczowym prowadzi zwykle do rozwoju choroby. Co robić w takiej sytuacji?

Zapalenie cewki moczowej u dziecka powinno się leczyć po konsultacji z lekarzem. Warto pamiętać, że u bardzo małych dzieci wszelkiego rodzaju zapalenia układu moczowego mogą przebiegać w podobny sposób. U niemowląt schorzenie bardzo szybko się rozwija i obejmuje zazwyczaj nie jeden narząd, ale kilka. Głównym objawem w takim przypadku jest podwyższona temperatura.

Przyczyny zapalenia cewki moczowej u dzieci

Zapalenie cewki moczowej dzieci bardzo często spowodowane jest niedostateczną higieną lub wypijaniem zbyt małej ilości płynów. Zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci, zapalenie cewki rzadko zatrzymuje się tylko w jednym miejscu. Zazwyczaj bardzo szybko pojawiają się również bakterie w pęcherzu moczowym, zwłaszcza jeśli dziecko cierpi na nieleczony, tak zwany refluks pęcherzowo-moczowodowy. W takim przypadku mocz cofa się z cewki do pęcherza moczowego, co może spowodować nawet zapalenie nerek.

Jak rozpoznać zapalenie cewki moczowej u dzieci

Tak jak w przypadku zapalenia cewki moczowej u osób dorosłych, tak samo u dzieci, podstawowym badaniem w przypadku podejrzenia tej choroby jest wykonanie posiewu. To ważne, ponieważ w ten sposób można precyzyjnie dobrać preparat leczniczy. Niezbędne bywa również dostarczenie lekarzowi próbki moczu dziecka. W przypadku podejrzenia wyżej wymienionego refluksu pęcherzowo-moczowodowego, konieczne mogą być także inne badania, które potwierdzą diagnozę. Często w przypadku potwierdzenia zapalenia cewki u dziecka konieczne jest sprawdzenie pod kątem obecności bakterii także innych narządów układu moczowego.

Kiedy warto obserwować dziecko pod kątem możliwości występowania choroby? Chociaż szansa na zakażenie drobnoustrojem istnieje zawsze, to jednak zdarza się, że dziecko jest w danym momencie bardziej podatne na chorobę. Tak dzieje się na przykład w przypadku podawania długiej serii antybiotyku czy w czasie leczenia robaczycy. Wszelkiego typu podrażnienia w okolicach intymnych również mogą wpłynąć na występowanie zapalenia cewki moczowej, dlatego warto w tym okresie bardzo dbać o higienę dziecka.

W przypadku występowania u dziecka objawów sugerujących chorobę, nie należy decydować się na stosowanie jakichkolwiek kuracji samodzielnie. Ustąpienie objawów po paru dniach może rzeczywiście oznaczać wyleczenie, ale może również być wynikiem przejścia choroby w fazę ukrytą.

Zapalenie cewki moczowej u dzieci
5 (100%) 10 głosy

2 Komentarze

  1. Ciekawe, bo my kąpiemy dziecko codziennie, a właśnie się okazało, że ma zapalenie cewki moczowej. Codzienna kąpiel z mydłem w wannie a potem jeszcze spłukiwanie. Co z tego, skoro mamy zapalenie cewki moczowej i babra się to już prawie dwa tygodnie.

  2. Zapalenie cewki moczowej znacznie łatwiej się zacznie, jak będzie poprzedzone mniejszą odpornością dziecka generalnie. I nie chodzi mi o jakieś skłonności do choroby czy coś, ale po prostu osłabienie systemu immunologicznego, który odpowiada za to jak często i na co chorujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 38 = 42