Powikłania zapalenia nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zapalenie nerek jest poważnym schorzeniem – bez odpowiedniej terapii ta grupa chorób może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów. W przypadku braku wczesnego zdiagnozowania mogą pojawić się poważne konsekwencje. Kiedy występują najczęściej i jak można im zapobiegać?

Powikłania zapalenia nerek częściej pojawiają się w przypadku formy przewlekłej tego typu chorób. W ostrym przebiegu takich schorzeń, jak zapalenie kłębuszków nerkowych czy odmiedniczkowe zapalenie nerek, niemożliwe jest bagatelizowanie dolegliwości, co sprawia, że osoba chora bardzo szybko zostaje umieszczona w szpitalu. Ostry przebieg choroby charakteryzuje się również swoistymi objawami, dlatego też pierwsza diagnoza zazwyczaj okazuje się właściwa. Inaczej jest w przypadku przewlekłego typu choroby. W takiej sytuacji schorzenie może dawać objawy takie same, jak w przebiegu ostrym, częściej jednak przebiega bez żadnych uchwytnych symptomów. Na początku choroby nawet wyniki analizy krwi i moczu nie muszą zbytnio odbiegać od normy, co utrudnia proces leczenia.

Jakie powikłania zapalenia nerek występują najczęściej?

Powikłania przy zapaleniu nerek mogą być różne w zależności od rodzaju schorzenia. W przypadku ostrego zapalenia odmiedniczkowego nerek, poważnym powikłaniem jest sepsa, czyli ogólne zakażenie organizmu. Zdarza się tak w przypadku, gdy bakterie znajdujące się w nerkach przejdą do krwi.

Powikłania w przypadku przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek to przede wszystkim podwyższone ciśnienie krwi oraz znaczne zmiany w obrazie moczu. Jeśli schorzenie trwa długo, to standardowym powikłaniem jest tak zwana niewydolność nerek. Początkowo może się ona objawiać zwiększonym oddawaniem moczu, w skrajnych przypadkach jednak może dojść nawet do śpiączki mocznicowej. By nie dopuścić do wystąpienia takiego przypadku krew musi być oczyszczana ze szkodliwych produktów przemiany materii za pomocą dializy. Nerki w późnych stadiach choroby nie mogą już robić tego w sposób prawidłowy. By uniknąć odmiedniczkowego zapalenia nerek, najlepiej jest uważać na infekcje układu moczowego, stosując metody, które zmniejszają ryzyko zachorowania.

Powikłania po zapaleniu nerek w przypadku ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych to możliwość wystąpienia tej choroby w formie przewlekłej. Powikłania w tym drugim przypadku to, tak jak w przypadku przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia, niewydolność nerek, która może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego niezbędne zazwyczaj bywa zastosowanie dializ. W przewlekłym kłębuszkowym zapaleniu nerek często konieczny jest przeszczep nerki lub stosowanie dializ przez bardzo długi czas.

Powikłania zapalenia nerek
5 (100%) 6 głosy

2 Komentarze

  1. Po zapaleniu nerek praktycznie od razu zaczyna się nadciśnienie. Zwłaszcza po tym jak zapalenie nerek nie było od razu leczone, to potem się okazuje, że nie da się go całkowicie tak wyleczyć i z rozpędu potem pojawiają się powikłania zapalenia nerek. I najgorsze jest to, że zazwyczaj takie powikłania leczy się dłużej niż same zapalenie.

  2. Jak się szybko wyleczy zapalenie nerek to nie będzie żadnych kłopotów i powikłań. Bo to jest w gruncie rzeczy najważniejsze. I nie ma się co nakręcać że coś się zrobi czy nie zrobi – trzeba przede wszystkim wyleczyć chorobę to żadne powikłania się nie zrobią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 24 = 28