Leczenie zapalenia nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Leczenie zapalenia nerek przebiega w sposób wybrany przez lekarza. Wybrana metoda zazwyczaj zależy od rodzaju schorzenia. W wielu przypadkach stosowane są środki farmaceutyczne, jeśli jednak nerki są bardzo uszkodzone, pojawia się konieczność dializ, a w ostateczności – transplantacja nerki. Jak się leczy zapalenie nerek w przypadku ostrego, a jak w przypadku przewlekłego przebiegu chorób?

W przypadku ostrego przebiegu takich schorzeń, jak odmiedniczkowe zapalenie nerek czy kłębuszkowe zapalenie nerek, szansa na wyleczenie jest większa. Mimo tego, że objawy choroby są zazwyczaj nasilone, to jednak dość szybko następuje diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek można zdiagnozować między innymi poprzez wykonanie biopsji, USG nerek oraz analizę krwi i moczu. Lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyków, a także środków immunosupresyjnych. Te ostatnie mogą okazać się niezbędne w przypadku, gdy w kłębuszkach nerkowych zaobserwuje się reakcję immunologiczną, która może przyczynić się do dalszych uszkodzeń błony filtrującej. Jeśli objawy choroby są bardzo nasilone i istnieje możliwość trwałego uszkodzenia nerek, wtedy lekarz może również podjąć decyzję o konieczności wykonania dializy. Nie zawsze jest to jednak powód do obaw – w przypadku ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych dializa często jest przejściowym sposobem terapii. Po jej zakończeniu dalsze wykonywanie dializ nie musi być koniecznością, o ile nie doszło do trwałego uszkodzenia narządów. W przypadku ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek terapia zazwyczaj koncentruje się na usunięciu drobnoustrojów z układu moczowego, ponieważ to one są powodem choroby.

Leczenie przewlekłego zapalenia nerek

Dlatego też najczęściej w terapii tej choroby stosuje się antybiotyki. W diagnostyce odmiedniczkowego zapalenia nerek lekarz musi sprawdzić również, czy powodem choroby nie jest na przykład refluks – odpływ wsteczny moczu z pęcherza moczowego do nerek. W takim przypadku, oprócz usunięcia drobnoustrojów, konieczna jest również terapia w kierunku wyleczenia refluksu, w innym przypadku schorzenie może powrócić.

Jak leczyć zapalenie nerek w przypadkach przewlekłych? O terapii w przypadku wszelkich chorób nerek decyduje zawsze lekarz specjalista. W sytuacji, gdy choroba przebiega w sposób przewlekły objawy pojawiają się bardzo późno. W przypadku przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek oznacza to zwykle konieczność wdrożenia dodatkowych leków, które mają zminimalizować inne objawy, takie jak na przykład nadciśnienie. W przypadku przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych często niezbędne okazują się dializy, a potem transplantacja nerki, ponieważ to schorzenie zwykle uszkadza nerki w sposób trwały zanim jeszcze pojawią się objawy.

Leczenie zapalenia nerek
5 (100%) 20 głosy

2 Komentarze

  1. Przy zapaleniu nerek najbardziej istotne jest usunięcie przyczyn, które do niego doprowadziły. Zwłaszcza, że często są one bezpośrednio związane z właśnie tym zapaleniem. Ale spokojnie, zazwyczaj jest tak, że dializa nie jest konieczna, tylko w najcięższych przypadkach jest to konieczne.

    • No nie wiem, moja siostra miała zapalenie nerek i miała wielokrotnie robioną dializę. Więc to chyba nie do końca tak jest, że jest to takie rzadkie, bo też nie mogła łatwo się umówić na kiedy chciała, bo wiele terminów było pozajmowanych i trzeba się było mocno dopasowywać żeby tą dializę przeprowadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


30 − 22 =