Objawy zapalenia nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Szybkie rozpoznanie zapalenia nerek jest kluczowe w terapii tego rodzaju chorób. Często jednak wiele osób bagatelizuje objawy schorzeń nerek, nie zdając sobie sprawy, że rezygnując z wizyty u lekarza, tracą szansę na wyleczenie choroby. Tak dzieje się niejednokrotnie w przypadku przewlekłych odmian zapalenia nerek, ponieważ te schorzenia przejawiają się bardzo nieswoistymi objawami lub w ogóle nie dają żadnych symptomów. Jak rozpoznać zapalenie nerek, by choroba nie miała szans się rozwinąć?

Różne odmiany zapalenia nerek

Ostre formy zapalenia – odmiedniczkowego i kłębuszków nerkowych, dają zazwyczaj wyraźne objawy. W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek są to między innymi gorączka, ból pleców oraz wiele nieprawidłowości w oddawaniu moczu. Objawy w tym przypadku zwykle są wyraźne, ponieważ choroba spowodowana jest drobnoustrojami wywołującymi infekcję.

Ostre zapalenie kłębuszków nerkowych również charakteryzuje się podwyższoną temperaturą, czasem pojawia się ona zaraz po innej infekcji, przez co nie od razu zostaje skojarzona z objawami innego schorzenia. Innymi symptomami choroby są bóle głowy oraz obrzęki, które są wywołane zatrzymywaniem płynów w organizmie. Te ostatnie mogą być zróżnicowane ze względu na porę dnia – rano można zauważyć obrzęk oczu, za to wieczorem – nóg i ud. Oddawanie moczu może stać się niekomfortowe, a dodatkowo mocz może przybrać inną, ciemniejszą barwę. Jest to spowodowane nieprawidłowościami w procesie filtracji moczu. Objawem, który można zauważyć po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, jest podwyższony poziom białka w moczu – tak zwany białkomocz. W moczu może pojawić się również krew, ale nie zawsze ten objaw utrzymuje się dłużej niż kilka dni.

Objawy przewlekłego zapalenia nerek

Jak objawia się zapalenie nerek przebiegające w sposób przewlekły? W przypadku choroby przewlekłej objawy zapalenia nerek mogą być zróżnicowane. Czasem schorzenie przejawia się dokładnie tak samo, jak to opisano powyżej. Czasem jednak brak jest jakichkolwiek symptomów, a dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy gdy nerki są już bardzo zniszczone. W przypadku przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek typowym objawem choroby jest częstsze oddawanie moczu – do tego stopnia, iż pojawia się konieczność kilkukrotnego odwiedzania toalety w nocy oraz osłabienie organizmu. Przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych to bardzo groźna choroba, ponieważ to właśnie ona przebiega zazwyczaj bez żadnych widocznych objawów aż do poważnego uszkodzenia nerek. Należy zwrócić uwagę na występowanie obrzęków oraz na wygląd moczu – w przypadku zwiększonej ilości białka uryna pieni się.

Objawy zapalenia nerek
5 (100%) 19 głosy

2 Komentarze

  1. Wszyscy myślą, że zapalenie nerek objawia się częstym oddawaniem moczu, a tymczasem jest zupełnie odwrotnie! To właśnie kłopoty z opróżnianiem pęcherza są najczęściej spotykanym objawem zapalenia nerek. Zwłaszcza u kobiet może to być aż nadto widoczne. Często przez pół dnia nie można oddawać moczu, a za to pojawia się obrzęk w różnych częściach ciała.

  2. Jak jest zapalenie nerek to praktycznie co kilka godzin, albo i jeszcze rzadziej się oddaje mocz, bo taka charakterystyka schorzenia jest. Ale to swoista szkoła życia, bo człowiek się nakręca, chce coś zrobić, wie że jest kłopot i niewiele może na to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 1 = 1