Przyczyny zapalenia nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zapalenie nerek to poważne schorzenie, które w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do konieczności transplantacji nerki. Jakie są przyczyny zapalenia nerek i w których przypadkach można uniknąć poważnych konsekwencji choroby?

Powody zapalenia nerek

Wyróżnić można kilka postaci zapalenia nerek. W przypadku części z nich przyczyna choroby nie została jeszcze dokładnie poznana. Jeśli chodzi o najczęstsze powody zapalenia nerek, to najczęściej są to bakterie przeniesione do układu moczowego. Drobnoustroje mogą dostać się do pęcherza moczowego na przykład w wyniku niedostatecznej higieny. Częste infekcje spowodowane nadkażeniami mogą spowodować, że przewody moczowe nie będą mogły sprawnie wykonywać swojej funkcji. Także inne powody przewężenia moczowodów, takie jak kamienie nerkowe lub ich wrodzone wady, mogą spowodować, że infekcja szybko przeniesie się z cewki moczowej i pęcherza moczowego do nerek.

Zapalenie nerek u dzieci

U dzieci powodem miedniczkowego zapalenia nerek może być refluks – w tym przypadku cofanie moczu z pęcherza do moczowodów, co zwykle powoduje również przeniesienie chorobotwórczych patogenów. W sytuacji, gdy bakterie dostaną się do nerek, może to być nawet powodem sepsy, ponieważ tam łatwo o bezpośrednie przeniesienie drobnoustrojów do krwi. Przyczyna zapalenia nerek w takim przypadku może więc być jednocześnie powodem ogólnego zakażenia organizmu.

Nieznane przyczyny zapalenia nerek

Jak już wspomniano powyżej w niektórych przypadkach przyczyny zapalenia nerek nie są znane. Jeśli chodzi o ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych, powód choroby nadal nie jest znany. Wiadomo jednak, że zarówno w przypadku ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, jak i ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych choroba ze stanu ostrego może przejść w stan przewlekły. Ta druga forma wymienionych schorzeń może również pojawić się bez żadnych objawów, dlatego zazwyczaj doprowadzają one do konieczności dializy i transplantacji nerki.

Jak uchronić się przed chorobami nerek? Choć nie zawsze można uniknąć choroby, to warto jednak robić wszystko, by nie dopuszczać do infekcji układu moczowego. W tym celu niezbędne jest zachowanie higieny osobistej oraz spożywanie dużych ilości płynów – w przypadku prawidłowego wydalania moczu bakterie są wypłukiwane, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć choroby. Warto również zwracać uwagę na pojawienie się objawów infekcji i szybko podejmować leczenie, by nie dopuścić do rozwoju schorzenia. Należy również szybko reagować w przypadku pojawienia się objawów, wskazujących na przewlekłe schorzenia nerek, choć są one często trudne do wychwycenia.

Przyczyny zapalenia nerek
5 (100%) 11 głosy

2 Komentarze

  1. A ja mam zapalenie nerek i nikt nie ma pojęcia dlaczego. Praktycznie nigdy nie chorowałem, nie miałem żadnych kłopotów z nerkami, ani w ogóle z drogami moczowymi. Nigdy nie miałem choroby wenerycznej, nawet się praktycznie nie przeziębiam. Nie ma nadwagi, żadnych chorób wrodzonych ani genetycznych. I co? I nikt nie wie co…

  2. Przyczyna zapalenia nerek nie zawsze jest wprost powiedziana, bo po prostu często jest to kompilacja różnych przyczyn. I nie ma się co obrażać, że nikt wprost nie powie, bo po prostu trzeba dbać o swoje całe zdrowie w pełnej rozciągłości, a nie myśleć, że wystarczy wcisnąć jeden guzik i wszystko będzie w najlepszym porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 2 = 1