Zespół nerczycowy
Mianem zespołu nerczycowego określa się szereg objawów, które pojawiają się, gdy kłębuszki nerkowe są uszkodzone. Stan ten jest bardzo groźny, gdyż może doprowadzić do niewydolności nerek i do powstania zakrzepów.
Nie choroba, lecz grupa objawów
Objawy zespołu nerczycowego często są traktowane jakby były chorobą. Tak jednak nie jest – zespół ten jest jedynie grupą symptomów, które pojawiają się, gdy czynność nerek jest upośledzona.
Najczęstszym objawem zespołu nerczycowego jest białkomocz. Im większa jest obecność białka w moczu, tym większe jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych. Białkomocz jest ponadto groźny sam w sobie – on również upośledza funkcjonowanie nerek. Kolejnym objawem jest hipoalbuminemia. Ten obco brzmiący symptom oznacza, że stężenie białka we krwi jest zbyt niskie. Hiperlipidemia zwiększa natomiast poziom cholesterolu we krwi. Zespół nerczycowy charakteryzuje się też obrzękami, zwiększeniem wagi na skutek zatrzymania wody w organizmie, a także nadciśnieniem tętniczym. Do objawów zespołu należy też pienienie się moczu, bóle brzucha i podbrzusza, brak apetytu, nudności, a nawet wymioty.
Dlaczego chorujemy na zespół nerczycowy?
Wśród głównych przyczyn zespołu nerczycowego wyróżnia się choroby, które mają wpływ na uszkodzenie struktury kłębuszków nerkowych. Należą do nich: pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek, nefropatia cukrzycowa, amyloidoza, toczeń czy niedoczynność tarczycy. Za pojawienie się zespołu obwinia się również reumatoidalne zapalenie stawów, wiele nowotworów i zakażenia wirusami HIV, malarii czy kiły.
Przyczyny zespołu nerczycowego można doszukiwać się także w zatruciach metalami ciężkimi, w ukąszeniach owadów czy w dostaniu się do krwiobiegu jadu węża. Zespół może też wystąpić u osób przyjmujących niektóre leki niezgodnie z zaleceniami lekarza.
Powikłania zespołu nerczycowego
Nieleczony zespół nerczycowy może doprowadzić do niedożywienia organizmu i spowodować powstanie zakrzepów, które będą utrudniać przepływ krwi, mogąc doprowadzić w skrajnych przypadkach do śmierci. Niebezpieczne dla życia jest również trwałe uszkodzenie nerek. Mniej poważne, ale uciążliwe jest łysienie, które pojawia się ze względu na utratę białka.
Jak leczyć zespół nerczycowy?
Leczenie zespołu nerczycowego rozpoczyna się od ustalenia przyczyny jego wystąpienia. Gdy jest on spowodowany chorobą, konieczne jest jej wyleczenie. Jeśli przyczyna choroby leży w nerkach, konieczne jest podawanie sterydów i leków immunosupresyjnych. Konieczna jest również profilaktyka przeciw zakrzepom. Po rozpoczęciu leczenia przyczyny zespołu, przechodzi się do leczenia jego objawów. Przydatne są w tym celu leki moczopędne i usuwające obrzęki. Ważne jest też stosowanie diety bezsolnej.