Dieta przy zespole nerczycowym

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Dieta przy zespole nerczycowym to jedna z metod wspomagania kuracji farmakologicznej. Warto pamiętać, że w przypadku tego schorzenia głównym objawem jest nadmiar białka w moczu oraz podwyższony poziom cholesterolu. Jak w takim przypadku powinna wyglądać dieta osoby z zespołem nerczycowym?

Większa przepuszczalność błon kłębuszków nerkowych powoduje utratę z organizmu znacznych ilości białka. To niebezpieczne zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ białko stanowi budulec młodego organizmu. Utratę tego typu substancji w organizmie odczuwają w przypadku zespołu nerczycowego również osoby dorosłe. Dlatego też dieta musi obejmować znaczną ilość produktów bogatych w białko. Wskazany w codziennym jadłospisie jest przede wszystkim nabiał, zwłaszcza mleko i jaja. Polecane jest również chude mięso, jednak nie mogą to być konserwy lub wędliny.

Co jeść przy zespole nerczycowym

Dieta w zespole nerczycowym powinna być za to uboga w sól, szczególnie zaś sól kuchenną, czyli chlorek sodu. Ten związek chemiczny powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, co sprawia, że obrzęki, które często występują w przypadku tego schorzenia, stają się jeszcze bardziej dokuczliwe. Dlatego też w codziennej diecie osoby z zespołem nerczycowym, trzeba odrzucić wspomniane wyżej wędliny i konserwy, które zawierają zazwyczaj dużo soli.

By skomponować właściwą dietę przy zespole nerczycowym, należy również zwrócić uwagę na zawartość potasu. Ten składnik zawsze jest istotny w codziennym jadłospisie, jednak w przypadku chorób nerek, należy zwiększyć jego spożycie. Oprócz wprowadzenia takich produktów jak fasola, groch czy mleko, warto zmienić zwykłą sól kuchenną na potasową.

Dieta przy zespole nerczycowym

W wielu przypadkach radzi się, by ograniczyć spożywanie tłuszczów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, ponieważ może to doprowadzić do szybszego wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Zakazane są nie tylko tłuszcze w czystej postaci, jak masło czy smalec, ale również tłuste czerwone mięsa.

Dieta na zespół nerczycowy powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym, a często także ze specjalistą w zakresie odżywiania. Pomimo usunięcia wielu produktów, powinna być ona bowiem wystarczająca kalorycznie. W przypadku stosowania terapii sterydowej może być konieczne na przykład ograniczenie kaloryczności posiłków, ponieważ często w takim przypadku obserwuje się wzrost apetytu. Konsultacja w zakresie diety jest niezbędna w sytuacji, gdy pacjent jest alergikiem. Wtedy wybór odpowiednich składników może być bardzo zawężony i skomponowanie właściwego jadłospisu staje się dość trudne.

Dieta przy zespole nerczycowym
5 (100%) 7 głosy

3 Komentarze

  1. Tłuszcze zwierzęce na pewno warto ograniczyć i to nie tylko ze względu na zespół nerczycowy. To też doskonale wpływa ogólnie na zdrowie oraz ograniczenie otyłości i nadwagi. Tłuszcze zwierzęce praktycznie nie są do niczego człowiekowi potrzebne, w przeciwieństwie do zdrowych tłuszczy, np. oliwy z oliwek.

    • Wbrew temu co piszesz tłuszcze są bardzo potrzebne w organizmie. Nie wiem dokładnie jak to się ma do zespołu nerczycowego, ale nawet dietetycy ostatnio wprost mówią, że ograniczenie tłuszczów jest błędem. Nic dobrego to za sobą nie niesie, podobnie jak nie da się też zdrowo odchudzić całkowicie wykluczając tłuszcz z diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 17 = 24