Objawy zespołu nerczycowego

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zespół nerczycowy to grupa objawów, która wskazuje na nieprawidłowe działanie nerek w zakresie filtracji. Głównym objawem jest zazwyczaj przekroczenie dopuszczalnej ilości białka w moczu, co ustala się na drodze badań laboratoryjnych. Jakie są inne objawy zespołu nerczycowego?

Objawy zespołu nerczycowego mogą się czasem różnić ze względu na pierwotną chorobę. Głównymi symptomami tego schorzenia, których nie można nie zauważyć, są obrzęki. Szczególnie niepokojące są te, które pojawiają się po przespanej nocy i wieczorem. Zazwyczaj opuchlizna dotyczy powiek oraz dolnych stawów nóg. Z czasem mogą pojawić się także obrzęki ud. Już sam ten objaw powinien zmusić daną osobę do wizyty u lekarza – nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli występuje u małych dzieci. U najmłodszych wystąpienie takich objawów świadczy zazwyczaj o kłębuszkowym zapaleniu nerek.

Objawy nerczycy

Jak objawia się zespół nerczycowy jeśli nie zostanie wykryty wcześnie? Duża ilość białka w moczu to nie tylko niepokojący objaw choroby. Jeśli schorzenie powodujące uszkodzenie nerek trwa długo, a może się tak zdarzyć w przypadku przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych, może dojść nawet do niedożywienia wynikającego z wydalania nadmiernej ilości białka.

Rozpoznanie zespołu nerczycowego

Jak rozpoznać zespół nerczycowy na podstawie badań laboratoryjnych lub prostych testów do wykonywania w domu? Problemy z prawidłowym filtrowaniem moczu dają zazwyczaj dość widoczne objawy. Wiele osób decyduje się wtedy na wykonanie testów analizy moczu do wykonania w domu. Są tam oznaczone takie wartości, jak ilość białka oraz obecność czerwonych krwinek. W przypadku występowania kłębuszkowego zapalenia nerek lub innej choroby, która upośledza prawidłowy proces filtracji krwi, wyniki nawet takiego domowego testu, wypadną niepokojąco. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli złe samopoczucie oraz wyżej wspomniane obrzęki utrzymują się, to bez względu na wynik badania należy wykonać analizę krwi i moczu w profesjonalnym laboratorium, gdzie wyniki będą znacznie dokładniejsze. W celu potwierdzenia choroby, konieczna jest wizyta u specjalisty, ponieważ zwykle niezbędne są dodatkowe badania.

W przypadku, gdy obawy się potwierdzą, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie można samodzielnie wyleczyć ani kłębuszkowego zapalenia nerek, ani zespołu nerczycowego. Najpierw konieczne jest ustalenie właściwej przyczyny choroby, a dopiero potem lekarz urolog kieruje pacjenta na odpowiednią terapię. Istnieją oczywiście metody, takie jak stosowanie restrykcyjnej diety, które pomagają w powrocie do zdrowia. Nadal nie są to jednak sposoby, które można stosować bez porozumienia ze specjalistą.

Objawy zespołu nerczycowego
5 (100%) 7 głosy

2 Komentarze

  1. Najgorsze jest to, że objawy zespołu nerczycowego rozpoznał u mnie dopiero trzeci lekarz. TRZECI!!!! Ludzie, po co wy te studia kończycie, jakieś specjalizacje robicie, staże nie wiadomo co? Przecież ja w pół roku więcej się nauczyłem w internecie, niż wy przez te lata studiów. A z angielskiego wcale nie jestem super a języka specjalistycznego praktycznie nie znam. Dajcie spokój, jak ma być dobrze, jak to tak jest.

  2. Wcale nie jest tak łatwo rozpoznać zespół nerczycowy Objawy są całkiem nieoczywiste i przede wszystkim trudne do zauważenia. Trzeba przeprowadzić badania i dopiero na podstawie ich wyników będzie można sprawdzić czy rzeczywiści jest to zespół nerczycowy czy może jakaś inna choroba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 2 = 1