Powikłania zespołu nerczycowego

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zespół nerczycowy to objawy, które wskazują na znaczne uszkodzenie nerek. Główne dolegliwości spowodowane są nadmiarem białka w moczu, ale to nie jedyny składnik, który może przenikać przez uszkodzone błony kłębuszków nerkowych. Jakie mogą być powikłania przy zespole nerczycowym?

W przypadku zespołu nerczycowego, głównym objawem jest wspomniany nadmiar białka w moczu. Taka sytuacja oznacza, że duża ilość tego składnika jest wydalana, a nie przyswajana w organizmie. To może powodować różne objawy, między innymi utratę masy mięśniowej oraz wypadanie włosów. Jeśli kłębuszki nerkowe są bardzo uszkodzone, to przez błony przenika nie tylko białko, ale również czerwone krwinki. Taki stan mija zazwyczaj szybko i choć nie można go lekceważyć, to jednak zazwyczaj nie doprowadza on do niedokrwistości. Anemia w przypadku zespołu nerczycowego może być spowodowana raczej przez niedobór substancji zwanej transferyną – to białko, które jest niezbędne w transporcie żelaza do odpowiednich komórek organizmu. W wyniku utraty białka na skutek uszkodzenia procesu filtracji nerek w organizmie może wystąpić także niedobór transferyny.

Powikłania przy zespole nerczycowym – Powikłania nerczycy

Powikłania zespołu nerczycowego bardzo często obejmują również zatory. Mogą być one spowodowane między innymi nadmiarem cholesterolu we krwi – często występującym w przypadku tej choroby – co zazwyczaj prowadzi do problemów. Dlatego też w przypadku zauważenia możliwości zakrzepów, lekarz może zalecić przyjmowanie środków rozrzedzających krew.

Wśród innych powikłań przy zespole nerczycowym wymienia się między innymi zaćmę, cukrzycę i niedoczynność tarczycy. Warto pamiętać, że niektóre powikłania po zespole nerczycowym mogą powstawać nie tylko na skutek samej choroby. Przyczyną mogą być stosowane w zespole nerczycowym leki, zwłaszcza te, które są oparte na sterydach. Zazwyczaj trudno jest je zastąpić innymi specyfikami – są one często niezbędne w przypadku leczenia chorób autoimmunologicznych oraz w przypadku leczenia kłębuszkowego zapalenia nerek u dzieci. Pomimo możliwych powikłań nigdy nie należy samodzielnie rezygnować z przepisanej przez lekarza urologa kuracji.

Powikłaniom w przypadku zespołu nerczycowego trudno jest zapobiegać. Najlepiej jest to robić poprzez obserwowanie, czy nie występują objawy, takie jak na przykład obrzęki. To zazwyczaj dość wyraźny symptom choroby, dlatego w przypadku jego wystąpienia konieczne jest wykonanie badań krwi i moczu. Konieczne jest również zachowanie zaleconej przez lekarza diety i rezygnacja z używek, zwłaszcza z alkoholu.

Powikłania zespołu nerczycowego
5 (100%) 16 głosy

2 Komentarze

  1. Przy zespole nerczycowym praktycznie wszystko może się zdarzyć, bo taka choroba praktycznie całkowicie osłabia organizm – tak mi w szpitalu powiedzieli. A ja się pytam czy mam AIDS czy chorobę nerek? Bo już sam nie wiem kto tu z kogo wariata robi? W szpitalu mi mówią, że na wszystko mogę zachorować, bo powikłania zespołu nerczycowego to nie wiadomo co? Żarty jakieś…

    • Bez przesady chłopie, nie trzeba mieć żadnej choroby śmiertelnej, żeby osłabić organizm. Już nawet zwykłe przeziębienie czy katar osłabia organizm, nie mówiąc już o tym, że zespół nerczycowy to naprawdę nie są przelewki i trzeba jak najszybciej zacząć terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 72 = 77