Przyczyny zespołu nerczycowego

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zespół nerczycowy, nazywany również nerczycą, to nie choroba, ale zespół objawów, który występuje w przypadku nieprawidłowego działania nerek. Jakie mogą być przyczyny zespołu nerczycowego?

Powody zespołu nerczycowego to między innymi choroby nerek, najczęściej zaś kłębuszkowe zapalenie nerek. Ale to nie jedyna możliwa przyczyna tej choroby. Zespół nerczycowy może być także powodowany przez takie schorzenia, jak toczeń układowy, cukrzyca czy nowotwory. Także choroby zakaźne, takie jak wirusowe zapalenie wątroby, to także często wymieniana przyczyna zespołu nerczycowego.

Efekty zespołu nerczycowego

Poznanie przyczyn zespołu nerczycowego w danym przypadku jest niezbędne, by wyleczyć chorobę. Głównym objawem choroby, która może wywołać zespół nerczycowy, jest białkomocz, spowodowany zazwyczaj uszkodzeniem nerek. Chorobę można stwierdzić nawet w przypadku małego przekroczenia normalnych wartości. Warto bowiem pamiętać, że cząsteczki białka są na tyle duże, że nie powinny przedostawać się do moczu. Im większa jest ilość białka w moczu, tym większe uszkodzenie kłębuszków nerkowych, ponieważ to właśnie w nich przebiega proces filtracji. Jeśli przyczyną choroby jest schorzenie autoimmunologiczne, podaje się środki immunosupresyjne. Jeśli uszkodzenie nerek zostało wywołane przez bakterie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. W przypadku dużego uszkodzenia może zaistnieć konieczność zastosowania dializy.

Dolegliwości przy nerczycy

Bez względu na przyczynę zespołu nerczycowego, nie da się nie zauważyć, że organizm nie działa w sposób prawidłowy. Oprócz objawów typowych dla danego schorzenia, pojawiają się wtedy również inne dolegliwości. Zbyt duża ilość białka wydalanego wraz z moczem powoduje zazwyczaj niedożywienie organizmu.

Początkowo można nie zauważyć na przykład utraty masy mięśniowej – pierwszą dolegliwością jest zazwyczaj wypadanie włosów. Innym objawem zespołu nerczycowego mogą być również obrzęki, pojawiające się na całym ciele, szczególnie na twarzy i nogach. Warto zwracać uwagę szczególnie na opuchliznę powiek oczu oraz kostek u nóg – już tylko ten objaw wystarczy, by niezwłocznie udać się do lekarza. Objawem choroby, który również można szybko wykryć, jest znacznie podwyższony poziom cholesterolu. Powinno to być szczególnie niepokojące w przypadku prowadzenia zdrowego trybu życia. Obecnie wiadomo, że wysoki poziom tak zwanego złego cholesterolu często wskazuje na stany zapalne w organizmie. Dlatego też oprócz zmiany jadłospisu, warto udać się do lekarza urologa, by wcześnie wykryć chorobę i rozpocząć właściwą terapię.

Przyczyny zespołu nerczycowego
5 (100%) 11 głosy

2 Komentarze

  1. Zespół nerczycowy często występuje podczas cukrzycy, zwłaszcza typu 2. Tak właśnie się dzieje, że przy jednej chorobie bardzo łatwo można złapać drugą, ale oczywiście mało kto o tym wie, a większość diabetologów jak się ich nie zapyta, to nie powie, bo po co? Lepiej żeby spanikowany pacjent przyszedł, albo jeszcze zamówił drogą wizytę domową, bo wtedy w kieszeni będzie się zgadzało.

    • Dość tych kalumnii! Pamiętaj, że w internecie nie jest się anonimowym, a obrażasz całą rzeszę ambitnych i słabo opłacanych ludzi, którzy poświęcają swój czas i zdrowie, by ratować innych. Zespół nerczycowy nie jest jeszcze chorobą na tyle dobrze opisaną i przede wszystkim tak często diagnozowaną, aby znali się na niej wszyscy lekarze. Ale to nie powód, żeby odsądzać nas od czci i wiary!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


26 − = 21