Zespół nerczycowy u dzieci

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zespół nerczycowy to zespół objawów, pojawiający się wtedy, gdy uszkodzone zostaną kłębuszki nerkowe – miejsce, gdzie odbywa się proces filtracji krwi. Uszkodzenie następuje zazwyczaj w wyniku choroby – u dzieci jest to zazwyczaj kłębuszkowe zapalenie nerek. Jak rozpoznać chorobę i co zrobić w przypadku jej podejrzenia?

Objawy zespołu nerczycowego u dzieci

Zespół nerczycowy u dzieci objawia się podobnie jak w przypadku osób dorosłych. Dolegliwością, która powinna być najbardziej niepokojąca, są obrzęki. W przypadku bardzo małych dzieci, może to być nawet opuchlizna całych nóg, która pojawia się nagle. W przypadku starszych dzieci, obrzęki pojawiają się przede wszystkim w okolicy oczu, kostek i ud. Niepokojącym objawem jest również widoczne niedożywienie, szczególnie w przypadku zachowania właściwej diety, co może być widoczne między innymi poprzez nadmiernie wypadające włosy. To może być pierwszy objaw zespołu nerczycowego, ponieważ główny objaw choroby, czyli wydalanie białka wraz z moczem, powoduje niedobór tego składnika w organizmie, co jest bardzo niebezpieczne dla dzieci. Zespół nerczycowy u dziecka objawia się również przemęczeniem, zwiększeniem poziomu białka w moczu oraz zwiększeniem poziomu cholesterolu.

Jak rozpoznać zespół nerczycowy u dzieci

W przypadku podejrzenia, że objawy mogą sugerować zespół naerczycowy dzieci, warto jest udać się do specjalisty. Niezbędne są bowiem specjalne badania. Choć u dzieci, jak już wspomniano wyżej, głównym powodem zespołu nerczycowego jest kłębuszkowe zapalenie nerek, jednak lekarz może zdecydować o wykluczeniu innych ewentualności. Potrzebna może być między innymi biopsja nerki – potwierdzająca lub wykluczająca chorobę nowotworową.

Czytaj też: Leczymydzieciaki.pl

W przypadku leczenia zespołu nerczycowego u dziecka mogą zostać zastosowane preparaty immunosupresyjne lub antybiotyki, jeśli badanie wykryje obecność bakterii. Sposób leczenia zależy od lekarza. W przypadku wykrycia choroby nerek u dzieci, niezbędne jest szybkie podjęcie właściwego działania – zaniedbanie zwykle prowadzi do konieczności dializ, a w dalszym etapie, do przeszczepu nerki. Niekiedy trudno jest szybko wykryć chorobę – w przypadku przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych, objawy schorzenia pojawiają się już w zaawansowanym stadium, dlatego tak ważne jest wykonywanie przesiewowych badań krwi i moczu.

Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, w czasie terapii konieczne jest stosowanie specjalnej diety. Może być to sporym utrudnieniem w sytuacji, gdy dziecko jest alergikiem. W takich przypadkach warto poprosić o kontakt na przykład z dietetykiem, który ułoży właściwy jadłospis.

Zespół nerczycowy u dzieci
4.8 (95%) 12 głosy

2 Komentarze

  1. Często zespół nerczycowy jest mylony z nowotworem nerki, A to już nie przelewki, bo jest to przecież śmiertelna choroba. Tylko co robią na studiach ci lekarze i za co biorą pieniądze, skoro nie potrafią rozpoznać choroby? Cwaniakują, bujają się po mieście i w ogóle opowiadają wszem i wobec jacy to są mądrzy, a potem się okazuje, że jak przychodzi co do czego to już wcale tak hop do przodu nie są.

    • No nie przesadzaj… Ilu znasz lekarzy? Bo ja kilkunastu i do tego opisu to może pasuje ze dwóch, i to młodych. Jak lekarz ma specjalizację, to zespół nerczycowy zdiagnozuje prawidłowo, ale nie możesz wymagać od internisty żeby znał się na szczegółach, bo nie od tego on jest. Owszem, niektórzy potrafią od razu postawić trafne rozpoznanie, ale ważne jest żeby potrafił skierować do dobrego specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 + 6 =